العربية AR English EN Français FR Deutsch DE Italiano IT Русский RU Español ES Türkçe TR

İyi Havalandırma Tesisatı ile (İç Mekan) Havasını Temizleyin

İyi İç Hava Kalitesi (IAQ)

Sistem performansı üzerinde önemli bir etki yaratabilecek
önemli kurulum faktörleri vardır.

İki yıldır devam eden bir pandemi ile iyi iç mekan hava kalitesinin (IAQ) bu kadar odak noktası olduğu bir zaman olmamıştı. Özellikle ofisler, alışveriş merkezleri, okullar ve bir dizi başka bina gibi kamusal alanlarda, IAQ’nun iyileştirilmesi artık bir zorunluluktur ve ‘olması güzel’ değil.

Sistem performansı üzerinde önemli bir etki yaratabilecek önemli kurulum faktörleri vardır.

Bunu sağlamak için havalandırma müteahhitlerinin oynayacağı kritik bir rol olacaktır. Önce iyi bir IAQ’nun ne olduğu konusunda iyi bir anlayış olmalıdır. Bunun yanı sıra, sistem performansı üzerinde önemli bir etki yaratabilecek önemli kurulum faktörleri vardır. 

‘Temiz Hava Solumak’ Nedir?

IAQ’yu çevreleyen odakların çoğu, ‘temiz hava’nın getirilmesi üzerinde olmuştur. Yine de, ‘temiz hava’nın ne olduğuna dair daha iyi bir tanım ve farkındalık olması gereken yer burasıdır. Havalandırma tedarik zincirinde yer alan herkesin, üreticilerden ve hükümetten müteahhitlere ve hatta genel halka kadar bunu bilmesi gerekir.

Şu anda, ‘temiz hava’nın sadece dışarıdan getirilen hava olduğu konusunda yaygın bir yanlış yorum var. Bununla birlikte, kentleşmiş alanlar gibi belirli ortamlarda, binaya getirilen bu hava oldukça sık olarak yüksek düzeyde kirletici içerebilir.

İyi IAQ’nun ne olduğunu netleştirmeye yardımcı olmak için Bina Yönetmeliklerinin L ve F Bölümlerinde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler, daha somut bir tanım sağlamayı ve binalarda hava kalitesinin daha fazla izlenmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Gelecekte kuracakları sistemleri etkilemesi muhtemel olduğundan, müteahhitlerin gelişen mevzuattan haberdar olmaları şiddetle tavsiye edilir.

Gürültüyü Gözden Kaçırmayın

Fanı yapıdan ve kanaldan izole etmek, yapıdan kaynaklanan gürültüyü büyük ölçüde en aza indirebilir

Rahat bir iç ortam sağlamak, yalnızca hava kalitesinin ötesine geçer ve burada müteahhitler işlerine çok fazla değer katabilir. Örneğin, havalandırma tesisatının düzenli olarak unutulan bir faktörü gürültüdür. Bununla birlikte, fark edildiğinde, önemli bir maliyet ve kesintiye yol açmadan düzeltmek için genellikle çok geç kalınmıştır.

Gürültülü havalandırma olsa da kolayca giderilebilir. Kanal kaynaklı gürültü için bu, zayıflatıcılar (havadan yayılan ses için de yararlıdır) veya astarlı fanlar ve kanal kaplaması kullanılarak azaltılabilir.

Bu arada, fanın yapıdan ve kanaldan yalıtılması, yapıdan kaynaklanan gürültüyü büyük ölçüde en aza indirebilir. Restoranlar veya kütüphaneler gibi daha sessiz yerlerde, bir fanın gürültü çıkışını azaltmak genel ayar için özellikle önemli olabilir.

Titreşim Kontrolü

Titreşim kontrolü aynı derecede önemlidir, çünkü bu gürültüye katkıda bulunur ve kullanıcı konforunu etkiler. Kaçınılmaz olarak fanlar titreyecek ve bu, monte edildiği yapı boyunca yankılanabilir. Titreşim izolatörleri bu soruna kolay bir çözümdür ve gereken minimum sapmayı sağlayacak şekilde seçilmelidir.

Titreşim izolatörleri seçilirken fana ve fanın çalıştığı ortama uygun olmasına dikkat edilmelidir. Hem gürültünün hem de titreşimin azaltılmasına yardımcı olmak için esnek kanal konektörleri de mevcuttur. Bunlar, Elta Hayranları’nın Bir Hayranına Şans Verme kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklanan daha kapsamlı bir listeyle birlikte, müteahhitlere sunulan birçok seçenekten sadece birkaçıdır.

Esnek kanallardan bahsetmişken, eğer yanlış tasarlanmışlarsa, bunlar havalandırma sisteminin performansını ciddi şekilde etkileyebilir.

Kanal

Esnek kanallardan bahsetmişken, eğer yanlış tasarlanmışlarsa, bunlar havalandırma sisteminin performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Bunun nedeni, esnek kanalların direnç gösterebilmesidir, bu da istenen performansa ulaşmak için çok daha yüksek bir basınç ve güç çıkışının gerekli olduğu anlamına gelir.

Yaygın bir senaryo, bir çatı alanına çok sayıda gereksiz esnek kanalın monte edilmesidir. Bu, montajcılar ürünün 10m’sini satın aldığında ve gerçekçi olarak yalnızca 3,5m gerekli olduğunda meydana gelir. Bununla birlikte, kanalı boyutuna göre kesmek yerine, ürünün tüm uzunluğu, fana ek basınç uygulayan yılan şeklinde kurulur.

Sonunda bu olduğunda, hava akışı azalır ve yetersiz havalandırma riski artar. Sonuç olarak, kirleticiler, partiküller, virüsler ve hava yoluyla bulaşan hastalıklar havada kalır. İdeal olarak, mümkün olan her yerde rijit kanallar kullanılmalı, esnek kanallar sadece son bağlantılar için kullanılmalıdır. Ayrıca tüm kanalların gergin olmasını sağlamak en iyi uygulamadır.

Ortaklık Kurmak

İyi bir iç hava kalitesinin nasıl sağlanacağına dair bilgi, her zamankinden daha fazla hayati bir beceridir. Havalandırma müteahhitleri, sağlıklı binalar inşa etmede ve COVID-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor. Bununla birlikte, en son gelişmelere ve ürünleri kurmanın en etkili yollarına ayak uydurmak söz konusu olduğunda, iyi bir ortağa sahip olmak farklılaştırıcı olabilir.

Alışveriş Sepeti 0

Sepette ürün yok.