Soğutma Sisteminiz İçin Neden Yedek Parça Stoklamanız Önerilir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on print

Ana Başlıklar

Soğutma Sistemi Kapalı Kalma Süresinin Etkileri

Yedek parça envanteri tutmayan tesisler çoğu zaman sonuçlarını zor yoldan öğrenirler. Donanımın önemli bir bileşeninin kaybı, nakliye beklerken bazen birkaç güne kadar tamamen kapalı kalma süresine neden olabilir. Bu kesinti, üretim maliyetlerini doğrudan etkiler.

Soğutma Sistemi Yedek Parçalarına Sahip Olmanın Faydaları

 1. Masraf: Yedek parçaları hazır bulundurarak üretim kaybından ve acil bir parçayı hızlandırmanın maliyetinden kaçının.
 2. Verimlilik: Yedek parçaları elinizde bulundurarak arıza süresini azaltın. Ücretler ve değerli zaman kaybı olmadan operasyonlarınızı hızla tekrar çevrimiçi hale getirin.
 3. Doğru Onarım: Büyük kapanmaları önlemek için şirket çalışanlarının ekipman üzerinde bir “yama işi” yapması yaygındır. Bu genellikle makinede daha fazla hasara neden olur veya ürün kalitesini etkileyecek şekilde arızalanmasına neden olabilir.

Soğutma Sistemim Yeniyse Yedek Parçaya ihtiyacım var mı?

Soğutma sisteminizin yeni veya eski olmasına bakılmaksızın, yedek parça stoğunuzu hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yeni kurulan ekipmanın kaliteli parçalarla mükemmel şekilde çalışması gerekirken, her zaman parça arızası olasılığı vardır.

Öte yandan, soğutma sistemi ekipmanınız eskiyse, yedek parçaların temin edilmesi zorlaşabilir. Bu, özellikle kısa sürede doğru olabilir.

Soğutma Sistemi Yedek Parçaları İçin İpuçları

 • Ekipmanın arızalanması kaçınılmazdır, bu nedenle riskinizi hesaplayın.
 • Bütçenizin yedek parçalar için fon içermesini sağlamak için Operasyon Departmanınızla birlikte çalışın.
 • Hangi makinelerin üretim ve üretim dışı bırakmayı en az karşılayabileceğiniz ekipman üzerinde bileşik bir etkiye sahip olacağını belirleyin. Bu, hangi ekipman için yedek parçaya ihtiyacınız olduğuna öncelik vermenize yardımcı olacaktır.
 • Hangi parçaları elde etmenin daha zor olduğunu ve ne kadar sürede teslim edilebileceğini belirlemek için ekipman satıcılarından alınan bilgileri kullanın. Bu, yedek parçaların önceliğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Arıza Süresi Riski Nasıl Hesaplanır

 1. Şirketinize bir saatlik kesinti süresinin ne kadara mal olacağını belirleyin. Bu bilgileri kullanmak ve teslimat sürelerini hesaba katmak, beklenmedik bir kapanmanın maliyetini belirlemenize olanak tanır. Ekipman satıcısının parçayı stokta bulundurması durumunda bile, sahaya getirmenin fabrikaya minimum 24 saatlik plansız duruş süresine mal olacağını unutmayın.

Örnek: 10.000 USD (saatlik kesinti maliyeti) x 36 saat (parçayı alma, kurup test ettirme ve üretimi yeniden başlatma süresi) = 360.000,00 USD

 1. Yedek parçaların satın alınması ve depolanmasıyla ilgili maliyetleri araştırın.
 2. Arıza süresi maliyetinizi yedek parça satın alma ve saklama maliyetiyle karşılaştırın.

Bu analize dayanarak, arıza süresi riskiniz hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Soğutma Sisteminiz için Önerilen Yedek Parçalar

İyi organize edilmiş, iyi stoklanmış bir yedek parça envanteri oluşturmak, daha az arıza süresi sağlayacaktır. Önerilen bir yedek parça listesi, tipik olarak uzun tedarik sürelerine sahip kritik bileşenleri ve aynı zamanda sarf malzemeleri içermelidir.

Kritik bileşenler

 • Motorlar
 • Özel Tasarlanmış Bileşenler

Sarf Malzemesi Parçaları

 • Filtreler
 • Kemerler
 • Rulmanlar
 • Anahtarlar
 • Termal Çiftler
 • Aktüatörler
 • Solenoidler

Berg Chilling Systems, yıllık inceleme sonucunda size sisteminize özel tavsiye edilen kritik ve sarf malzemesi yedek parça listesi sağlayabilir. ‘Soğutma Sisteminiz için Önerilen Yedek Parçalar’ bilgi grafiğimizi indirerek bu yedek parça tavsiyelerini elinizin altında tutun:

Düzenli Bakım ile Kapalı Kalma Süresinden Kaçının

Soğutma sisteminizde düzenli bakım yapılarak maliyetli onarımlar ve arıza süreleri önlenebilir. Bakım görevlerinizi, görevin rutin olarak veya yıllık olarak gerçekleştirilmesi gerekip gerekmediğine göre planlayın.

Herhangi bir soğutma sistemi ihtiyaçlarınız veya önerilen yedek parçalarla ilgili sorularınız için Esen Soğutma Yedek Parçaları ile iletişime geçin .

Diğer Yazılar

Facebook Esen Soğutma

Youtube Esen Soğutma