Havasız Ofisinizde Hava Akışını İyileştirmenin 10 Yolu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on print

Ana Başlıklar

Sırf orada nefes alamayacağınızı düşündüğünüz için bazen ofisinizden veya iş yerinizden kaçmak için bir bahane mi arıyorsunuz? Başkalarının da aynı şeyi yaptığını fark etmiş olabilirsiniz: Sigara içmeseler bile sigara içmek için dışarı çıkmak, Starbucks koşturmak için gönüllü olmak, uzun öğle yemeği yemek ve erken çıkmak.

İş yerinizdeki havasız havanın üretkenliği ciddi şekilde azaltarak işinizi sabote etmesi uzun sürmez.

Ayrıca uzmanlar, uygun şekilde tasarlanmış hava akışı ve havalandırmanın koronavirüs gibi havadan bulaşan kirletici maddelerin bulaşmasını önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor .

İç hava kalitesi sorunları genellikle klima sisteminizdeki hava akışı sorunlarından kaynaklanır. Alanınızdaki hava akışını, hava kalitesini ve konforu iyileştirecek ve insanları işe geri döndürecek bazı basit ipuçları için okumaya devam edin.

Hava akışını iyileştirin: Hava kalitesi ve konfor için çok önemlidir

Doğru hava akışı, klimanızın işini düzgün bir şekilde yapması için ihtiyaç duyduğu en kritik şeylerden biridir. Sistem, ünite içinden akan havadan ısıyı düzgün bir şekilde alsa bile, şartlandırılan havanın soğutulması gereken alana ulaşmaması rahatınıza yardımcı olmaz.

Ayrıca, şartlandırılmış hava bir odaya üflendiğinde ve hava dengesini korumak için eşit miktarın kaldırılması ve klimaya geri verilmesi gerekir. Bu olmadığında, koku sorunları, tuhaf sesler ve kendi kendine çarpan kapılar ve tıkalı, durgun hava alırsınız.

Sonuç olarak: Konfor seviyelerini ve ofis verimliliğinizi artırmak için hava akışını iyileştirin.

Klima Sisteminizdeki Hava Akışı Sorunlarını İyileştirmenin 10 Yolu

Bir klima uzmanını aramadan önce bile, ofisinizdeki hava akışını iyileştirmek için atabileceğiniz birkaç basit adım aşağıda verilmiştir:

1. Havalandırma tıkanıklıklarını kontrol edin

Özellikle ofisinizde sıcak ve soğuk noktalar ve tutarsız sıcaklıklar varsa, çalışanlar büyük olasılıkla klima kayıtlarını ve havalandırma deliklerini kapatarak veya bloke ederek rahatsızlıklarıyla başa çıkıyorlar. Bu eylemler, sistemdeki havanın akış şeklini değiştirir ve aslında sorunu daha da karmaşık hale getirir. Hava akışını iyileştirmenin ilk adımı olarak, tüm havalandırma deliklerinin ve kayıtların açık olduğundan ve mobilyalar tarafından engellenmediğinden emin olun.

2. Dış ünite etrafındaki kalıntıları temizleyin

Muhtemelen dışarıda veya havalandırmalı bir ekipman odasında bulunan klimanızın yoğuşturma ünitesi, ısıyı serbest bırakmak ve aşırı ısınmayı önlemek için engelsiz hava akışına ihtiyaç duyar. Üniteniz dışarıdaysa, ünite çevresinde birikmiş olabilecek yaprak veya kalıntıları temizlediğinizden emin olarak hava akışını iyileştirin.

3. Filtreleri düzenli olarak değiştirin

Klimanız, havadan toz ve kalıntıları temizleyen ve klimaya girmesini ve parçalarına zarar vermesini engelleyen filtrelere sahiptir. Bir filtre tıkandığında, havanın sisteme girmesini de engeller. Bu sadece hava akışı sorunlarına ve havanın tıkanmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sistemin alanınızı soğutmak için daha fazla çalışmasını sağlar ve daha sık arızalara yol açabilir.

Hava akışını iyileştirmek için, filtrelerinizi ekipman üreticinizin talimatlarına göre değiştirdiğinizden emin olun; bu, sistem kullanımınıza bağlı olarak ayda bir sıklıkta olabilir.

4. Kanalların durumunu kontrol edin

Klima kanallarınıza erişilebiliyorsa, bir bakım görevlisinin tozla tıkanıp tıkanmadığını veya koşullandırılmış havanın kaçtığı yerde delik veya çatlak olup olmadığını kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Duvarların veya sürünen boşlukların içine yerleştirilmişlerse, bunları incelemek için bir HVAC uzmanını aramanız ve ardından gerektiğinde temizlik veya onarım yapmanız gerekebilir .

Bu sorunların hiçbiri suçlu değilse, sisteminizde muhtemelen bakım sorunları vardır ve hava akışını iyileştirmek için bir HVAC uzmanının uzmanlığına ihtiyaç vardır. Önleyici bakımı ihmal ediyorsanız, bu çok olasıdır. Düzenli olarak planlanan bir servis ziyaretinde, aşağıda listelenen tüm öğeler kontrol edilecek ve herhangi bir sorun düzeltilecek, böylece hava akışı sorunu ilk etapta ortaya çıkmayacaktır.

Diğer Yazılar

Facebook Esen Soğutma

Youtube Esen Soğutma