Endüstriyel Hava Soğutucusu Verimliliğini Artırmanın ve İşletme Maliyetlerini Azaltmanın 5 Yolu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp
Share on print

Ana Başlıklar

Yaz aylarında artan partikül madde, endüstriyel hava soğutucunuzun daha yüksek sıcaklıklara ek olarak daha yüksek düzeyde polen ve tozu filtrelemesi ve işlemesi gerektiği anlamına gelir. Bu faktörler, soğutma sisteminizde artan iş yüküne, verimliliği düşürmeye ve maliyetleri artırmaya katkıda bulunur. Bahar, tesis yöneticileri ve buz pisti teknisyenlerinin yıllık soğutucu bakım görevleri ve endüstriyel soğutma sistemlerinin verimliliğini artırmanın yolları hakkında düşünmeleri için harika bir zamandır.

Endüstriyel Soğutma Verimliliğini Artırmanın 5 Yolu

1) Değişken Frekanslı Sürücüler, Soğutma Sisteminin Verimliliğini Artırır

İşletme maliyetlerini azaltmanın ve verimliliği artırmanın bir yolu, bir VFD (Değişken Frekanslı Sürücü) kurmaktır. Bu, kompresörlerin sık sık çalışıp durmasını önleyecek ve soğutma sisteminin hava ünitesi evaporatör fanlarının daha sessiz ve verimli çalışmasını sağlayacak şekilde sistemin kafa basıncındaki kilit kontrolünü değiştirmenize izin verecektir. Özetlemek gerekirse, yumuşak başlangıç ​​elektrik maliyetlerini azaltır ve VFD’ler yükleme kapasitesi için önemlidir.

2) Soğutucu Yağının Boşaltılması ve Filtrelerin Değiştirilmesi Soğutma Sisteminin Verimliliğini Artırır

Soğutucu yağının boşaltılması önemli bir bakım görevidir ve unutulursa daha yüksek işletme maliyetlerine yol açabilir. Soğutucu yağı boşaltılmadığında, düşük sıcaklık ve ısı transferine neden olur. Bu faktörler soğutma sistemini genel olarak daha fazla çalışmaya zorlar ve çözülmezse tüm sistemin kapanmasına neden olabilir.

Soğutucu yağının boşaltılması yalnızca görevi doğru ve güvenli bir şekilde yapmak için eğitim almış profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Soğutma grubu yağı asla doğrudan soğutma sisteminden veya yüksek basınç alıcısından çıkarılmamalıdır. En iyi yaklaşım, sistemin atmosfere açılması riskini ortadan kaldırdığı için bir yağ kabından veya yağ silosundan tahliye etmektir.

3) Soğutma Sistemi Enerji Denetimi

Verimliliği artırmanın bir başka yolu da soğutma sisteminizde enerji denetimi yapmaktır. Denetim, ekipmanınız ve tesisiniz için enerji kullanımının nasıl azaltılacağı konusunda özel tavsiyeler verecektir. Enerji denetimi, özellikle sisteminizin güç kullanımına bakar ve enerji seviyelerini optimize edilmiş bir sistemle karşılaştırır.

4) Soğutma Sistemi Bakım Görevleri

Düzenli bakım, işletim maliyetlerini düşürmenin ve sistem arızalarını önlemenin en iyi yoludur. Bazı bakım görevleri düzenli olarak yapılmalıdır, bazılarının ise yalnızca yıllık olarak tamamlanması gerekir.

Yıllık Chiller Bakım Görevleri

  • Tüm güvenlik kontrollerini ve kilitlerini test edin
  • Basınç tahliye valflerini korozyon veya kireç birikimi ve sızıntılar açısından inceleyin
  • Açık olduklarından, güvenli bir yere boşaltıldıklarından ve giriş nemine karşı korunduklarından emin olmak için havalandırma hatlarını inceleyin
  • Servis makine odası havalandırma sistemleri
  • Tüm karter ısıtıcılarını, pompa conta ısıtıcılarını, kompresör karter ısıtıcılarını ve tüm ısı bandını test edin
  • Tüm elektrik bağlantılarını uygun sıkılık açısından kontrol edin
  • Tüm basınç göstergelerinin kalibrasyonunu kontrol edin

Soğutma sisteminizin doğru kurulumunun maliyet tasarruflarını önemli ölçüde etkileyebileceğini unutmamak da önemlidir. Doğru kurulur ve başlatılırsa, soğutma sistemi daha güvenilir ve verimli çalışır.

5) Soğutma Sistemi Kompresörünün Yeniden Yapılması

Kompresörünüz, soğutma sisteminizin verimli bir şekilde çalıştırılması için çok önemlidir. Kompresörler yıllarca durmaksızın çalışacak şekilde tasarlanırken, sürekli kullanım kompresörün iç parçalarında hızla aşınarak çeşitli sorunlara yol açabilir.

Devam eden ve yıllık bakım görevlerini tamamlayarak kompresörünüzün kullanım ömrünü optimize edebilirsiniz. Kompresör arızalanmaya başlarsa, tehlikeli durumlardan kaçınmak için değiştirilmesi veya elden geçirilmesi gerekebilir. Çoğu durumda, bir kompresörün elden geçirilmesi onu güncellemenin daha ucuz bir yolu olabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aI26NcOd8mwGbQ5VtRlCKA9Go_haO0IplrO7JRnxpsoIsGtxpYBCS7uRhJFx0oihPV460HghSeqemEEuRykHUkOzVm-O2-GNCoSzUDNoJCmgvj8PHPKKSeWS9B3Ad-Lj788E0a85

Diğer Yazılar

Facebook Esen Soğutma

Youtube Esen Soğutma